تبلیغات
صدای پای آب - فارسی 1؛ بختكی به جان خانواده
    
    سخن امروز  : 
به تارنمای صدای پای آب خوش آمدید.

.:. معرفی وبلاگ .:.


فقط و تنها فقط به خاطر آن تو را می ستایم که بر سر آرمانت باقی ماندی و لحظه ای از راه رفته باز نگشتی ، تو را می ستایم که بر سر عهد و پیمانت با ولی خویش راست قامتانه ایستادی و لبیک گفتی به هل من ناصر پیر جماران و لحظه ای قد خمود نکردی و سرمشق شدی برای کوفیان و همه کوفی صفتان از حال تا همیشه تا یاد بگیرند که چگونه باید مشق عشق کرد در دفتر ولایت ...اللهم الرزقنا حلاوه شهاده فی سبیل المهدی عج.:. نویسندگان وبلاگ .:.

  :: سید محمد حمدی (274)


.:. تصویر تصادفی .:.


.:. نظرسنجی .:.

میشه نظرتون رو راجع به این وبلاگ بدونم ؟.:. معرفی وبلاگ به دوستان .:.

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما :
ایمیل دوست شما :


.:. خوراك وبلاگ .:.


مشترك خوراك وبلاگ شوید، تا هیچ مطلبی را از دست ندهید


.:. آمار وبلاگ .:.

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :


.:. امكانات وبلاگ .:.


مبارزه


بسم رب الشهدا و صدیقین
پایگاه فرهنگی مردان ناب " alt="این صفحه را به اشتراک بگذارید" />
.:. زبان های دیگر .:.

 1. فارسی 1؛ بختكی به جان خانواده
  مربوط به موضوع : اجتماعی , زنان و خانواده ,
  شنبه 5 فروردین 1391

  فارسی 1؛ بختكی به جان خانواده

  ابتدا، نمایی از جایی‎كه معلوم نیست كجاست، اما هر جا هست ایران است. یك موسیقی تلفیقی كه بیشتر به موسیقی سنتی شباهت دارد، با ریتم ملایمی آغاز می شود. روی بند رختی، چند روسری پهن است. چیزی شبیه یك هاله نور به رنگ آبی در قاب تصویر این سو و آن سو می رود.

  آهسته سر و كله چند جوان پیدا می شود. یكی دختری است با روسری، اما آستین كوتاه كه دارد رخت پهن می كند؛ دیگری پسری جوان كه سرگرم كار است؛ باد می زند و موهای دختری از پشت روسری ریخته اند بیرون و تكان می خورند، روسری ها هم همین‎طور. پسر جوان حواسش به روسری‎هاست. ضرب موسیقی بیشتر می شود، اما همچنان آرام است. از این جا یك دختر افغانی جوان هم توی تصویر دیده می شود. بعد از او دخترهای جوان دیگری هم می آیند. همه روسری دارند، اما «یك جورهایی» به دوربین نگاه می كنند. نماها بسته‎تر می شود روی صورت دخترها. یكی‎شان رژ لب را برمی دارد و آرایش ملایمی می كند. كنار پنجره ایستاده. پنجره باز می شود و همان نورهای آبی‎رنگ پراكنده در تصویر می روند و روی لوگوی شبكه، آرام می نشینند. ریتم موسیقی عوض می شود، اما همچنان شرقی است. «فارسی‎وان، همیشه آشنا»

  این یكی از تیزرهای تبلیغاتی شبكه فارسی‎وان است. همه‎چیز نشان می دهد كه قرار نیست این شبكه، حرف نامتعارفی بزند. فقط كمی متفاوت است و رنگ و لعاب جوانی دارد. داستان فارسی‎وان از این جا شروع می شود، اما جور دیگری ادامه پیدا می كند. حالا در این شبكه آن چه موج می زند نماها و تصاویری است كه بیشتر حول و حوش روابط جنسی می چرخد. نكته ظریف این‎جاست كه فارسی‎وان، جوینده این تصاویر را تشنه از لب آب باز می گرداند تا بار دیگر به امید تكرار همان ها پای گیرنده بنشیند. اما این شبكه این روزها بیشتر چه چیزی نشان مخاطبانش می دهد؟ این گزارش تلاشی است برای پاسخ به این سئوال...
   
  با سریالی شروع می كنیم كه اگر چه پخشش در فارسی‎وان تمام شده، اما حرفش هنوز بین خیلی ها هست و می تواند به‎عنوان تیپ كارهای مورد‎علاقه این شبكه مورد توجه قرار بگیرد؛ «ویكتوریا» اگرچه یك زن كلمبیایی است، اما انگار جوری انتخاب شده كه بی‎شباهت به زنان ایرانی نباشد. در قسمت های اول، او را زنی وفادار می بینیم كه حواسش به زندگی‎اش هست. از فرزندانش به‎خوبی مراقبت می كند و همسرش را دوست دارد. اما درست وقتی كه همه‎چیز خوب پیش می رود، او متوجه می شود كه شوهرش با زنی دیگر رابطه دارد. ویكتوریا كه سن و سالی هم دارد، مقابله به مثل می كند و با مرد دیگری دوست می شود. البته داستان فیلم تأكید دارد كه قصد ویكتوریا مقابله به مثل نیست و او فقط دارد به عشقش می رسد، همین! این داستان البته ماجراهای دیگری هم دارد؛ دختر بزرگ ویكتوریا پس از رابطه با دوست پسرش باردار می‎شود و دختر كوچك او هم مورد تجاوز مردی قرار می‎گیرد. پسر ویكتوریا هم از غافله عقب نمی‎ماند و بعد از آشنایی با دوست مادرش، با او رابطه برقرار می‎كند. فرزندان ویكتوریا رابطه نامشروع را مانند نوشیدن چای در یك شب سرد زمستانی می‎دانند و این همه ماجرا نیست...
   
  همسایه ها
  همسایه ها عنوان یكی دیگر از پرآوازه‎ترین مجموعه های فارسی‎وان است. اصل داستان كمی پیچیده و تركیبی از زندگی چند زن و مرد است كه هر كدام هم زمان معشوقه یكی دیگر است و می خواهد با دیگری ازدواج كند. شخصیت اصلی داستان وقتی می خواهد با زنی كه تصادفی با او آشنا شده ازدواج كند، متوجه می شود كه او با رییسش رابطه دارد. این آقای رییس همزمان معشوقه دیگری دارد كه رابطه‎اش به هم می خورد و راننده تاكسی كه قهرمان داستان باشد او را سوار می كند و نتیجه‎اش می شود رابطه این دو نفر. اساس این داستان بر رابطه های نامشروع و خیانت به همسر است و هر لحظه ممكن است كسی از راه برسد و داستانی دیگر و عشقی دیگر...
   
  همسر من بی‎نظیره
  این یكی، داستان زنی است كه با مردی كودن و بی‎كار ازدواج كرده. او از این ازدواج پشیمان است. تصمیم می گیرد برای این كه خودش را مثل یك شاهزاده و آدم موفق نشان دهد، كاری كند كه شوهرش موفق شود. در نتیجه هر كاری برای موفقیت همسرش می‎كند. او حتی به پای دیگران می‎افتد و التماس می‎كند كه همسرش را استخدام كنند. سایت فارسی‎وان در توضیح این سریال نوشته: «او از تمام جذابیت ها و قابلیت‎هایش استفاده می‎كند تا این‎كه موفق می‎شود برای شوهرش شغلی دست و پا كند.» و دقیقا از تمام جذابیت‎هایش هم استفاده می كند! نام این مجموعه اگرچه نشان می دهد كه فردی همسرش را دوست دارد و او را بی‎نظیر می داند، اما در پس داستان، چیزی جز رابطه قبل از ازدواج و خیانت زن و شوهر به هم وجود ندارد.
   
  دارما و گریگ
  دارما دختری است كه بیننده بعد ها متوجه می شود فرزند یك رابطه نا‎مشروع است. او مربی یوگا و همیشه شاد و سرخوش است. دارما با گریگ كه روحیه كاملا متفاوت دارد، ازدواج می كند. او یك وكیل است و بر عكس دارما آرام به‎نظر می رسد. اختلاف نظر این زن و شوهر مبنای اتفاق های داستان است. مثلا این كه دارما معتقد است انسان باید به غریزه‎های طبیعی‎اش اعتماد كند و راه‎های لذت بردن از زندگی روزمره را بیابد. نتیجه‎اش این است كه هر جا كه دوست داشت و هرطور كه غریزه طبیعی‎اش خواست، رفتار می كند. مثلا در یكی از قسمت ها وقتی زن و شوهر همسایه برای مهمانی به خانه آن‎ها آمده‎اند، او در تمام طول مهمانی، شوخی های معناداری با مرد همسایه می كند. در این سریال، آن چه بیش از هر چیز تبلیغ می شود، رفتارهای جنسی زننده است.
   
  سفری دیگر
  بعد از پایان ویكتوریا، پخش سریال «سفری دیگر» به جای این مجموعه شروع شده و البته الان قسمت های پایانی آن در حال پخش هستند. داستان این یكی، جالب‎تر است. یك زن و مرد كه با هم رابطه نامشروع هم دارند، برای ثروت رییس مرد كه 70 سالی سن دارد، نقشه می كشند. به‎این ترتیب زن جوان به پیرمرد نزدیك می شود و با او ازدواج می كند. او پس از این ازدواج، همچنان با دوست پسرش رابطه دارد و هر شب كمی سم در غذای پیرمرد می ریزد تا بالاخره او می میرد و آن‎ها صاحب ثروتش می شوند. اما شخص سومی كه یك كارگر است وارد زندگی این زن و مرد می شود. داستان طوری پیش می رود كه قرار می شود این كارگر با آن‎ها زندگی كند. این‎بار زن به جای دوست پسر قدیمی، رابطه با این كارگر تازه وارد را ترجیح می دهد و با عشوه‎گری سعی می كند به او نزدیك شود. جالب‎تر خواهد شد اگر بدانید كارگر جدید كسی نیست جز همان پیرمردی كه به زور سم كشته شد. حالا روح او در بدن این كارگر آمده و... به‎این ترتیب، تناسخ را هم به آموزه های فارسی‎وان اضافه كنید، لطفا!
   
  و چند حرف دیگر
  البته نمی شود داوری جزمی كرد و قاطعانه گفت هر چه در فارسی‎وان نشان داده می شود شبیه همین مجموعه‎هاست. این شبكه، نمایش های غیر‎اخلاقی‎اش را پشت مجموعه‎هایی پربیننده و معروف مانند «فرار از زندان» و«24» پنهان می كند. حتی برای كودكان، هم سریالی جداگانه نمایش می دهد. به‎تازگی هم لابه‎لای سریال‎ها، كلیپ‎هایی از خوانندگان جوان ایرانی پخش می كند. آن‎چه تاكنون از فارسی‎وان دیده‎ایم، قطعا همه ظرفیت این شبكه نیست. آن‎ها هنوز خودشان را وارد حوزه هایی مثل مجموعه‎سازی و پخش برنامه های زنده نكرده‎اند. هیچ بعید نیست كه در آینده ای نزدیك، فارسی‎وان برنامه زنده هم بگذارد كه در آن صورت، حتما مخاطب بیشتری خواهد داشت. آن‎چه فارسی‎وان نشان می دهد شاید در فرهنگ غرب، طبیعی و پذیرفته شده باشد. حتما، ایرانی ها هم درباره این مسائل حرف‎هایی شنیده اند و اطلاعاتی دارند. اما نكته، این‎جاست كه تاكنون این مسائل تا این اندازه هدفمند، دنباله‎دار و در دسترس، در اختیار جامعه ایرانی نبوده است. آیا كسی صدای زنگ خطر را می شنود؟!
  آخرین ویرایش: شنبه 5 فروردین 1391 10:25 ق.ظ

  | نظرات () | نویسنده : سید محمد حمدی

.:. صفحات وبلاگ .:..:. لینك باكس .:.


*** وبمستر عزیز به منظور افزایش بازدید وبلاگتان، لینك وبلاگتان را به لینك باكس ارسال كنید ***آخرین مطالب

تبادل لینك

ابتدا وبلاگ ما را با نام صدای پای آب لینك كنید سپس از طریق اینجا لینك خود را برای ما ارسال كنید.