تبلیغات
صدای پای آب - نباید بخاطر پنهان كردن سوء مدیریت تنها به برخورد با گرانفروشی بسنده شود.
    
    سخن امروز  : 
به تارنمای صدای پای آب خوش آمدید.

.:. معرفی وبلاگ .:.


فقط و تنها فقط به خاطر آن تو را می ستایم که بر سر آرمانت باقی ماندی و لحظه ای از راه رفته باز نگشتی ، تو را می ستایم که بر سر عهد و پیمانت با ولی خویش راست قامتانه ایستادی و لبیک گفتی به هل من ناصر پیر جماران و لحظه ای قد خمود نکردی و سرمشق شدی برای کوفیان و همه کوفی صفتان از حال تا همیشه تا یاد بگیرند که چگونه باید مشق عشق کرد در دفتر ولایت ...اللهم الرزقنا حلاوه شهاده فی سبیل المهدی عج.:. نویسندگان وبلاگ .:.

  :: سید محمد حمدی (274)


.:. تصویر تصادفی .:.


.:. نظرسنجی .:.

میشه نظرتون رو راجع به این وبلاگ بدونم ؟.:. معرفی وبلاگ به دوستان .:.

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما :
ایمیل دوست شما :


.:. خوراك وبلاگ .:.


مشترك خوراك وبلاگ شوید، تا هیچ مطلبی را از دست ندهید


.:. آمار وبلاگ .:.

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :


.:. امكانات وبلاگ .:.


مبارزه


بسم رب الشهدا و صدیقین
پایگاه فرهنگی مردان ناب " alt="این صفحه را به اشتراک بگذارید" />
.:. زبان های دیگر .:.

 1. نباید بخاطر پنهان كردن سوء مدیریت تنها به برخورد با گرانفروشی بسنده شود.
  مربوط به موضوع : سیاسی , اجتماعی ,
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1391

  نباید بخاطر پنهان كردن سوء مدیریت تنها به برخورد با گرانفروشی بسنده شود

  گره گرانی

  این روزها پرنده گرانی در آسمان كوتاهی ها و نبود نظارت و بی تدبیری ها اوج گرفته است. كمتر محفل و مجلسی است كه برپا شود و موضوع گرانی در آن پیش كشیده نشود.
  در محافل عمومی به خصوص در جاهایی مانند مترو، بی آرتی، اتوبوس و... نیز معمولاً بحث داغ گرانی، پای ثابت بحث ها وگفت وگوهای سرپایی و فوریتی است.
  متأسفانه در حالی كه بحث گرانی كالاها و اقلام ضروری در میان عموم مردم فراگیر شده و این حاكی از فشار و اضطرابی است كه مردم شریف بر گرده خود تحمل می كنند گردن گرانی هر روز كلفت تر شده و گویا شرایط به گونه ای است كه این گردن كلفتی خاتمه نمی یابد!

  آنچه كه مشخص و محرز است و جای كمترین تردیدی درباره آن وجود ندارد این حقیقت است كه گرانی لجام گسیخته كنونی كاملاً غیرطبیعی و بیرون از رویه و عرف اقتصادی بازار است.
  اكنون دامنه گرانی ها تا جایی پیش رفته است كه تولیدكننده و یا فروشنده می داند و باور دارد كه مشتری نمی تواند فلان كالا را با فلان قیمت خریداری نماید؛ بنابراین در این چرخه یك اتفاق تأسف بار نیز به وقوع پیوسته است و آن كاستن از كیفیت یا كمیت كالاست!
  مسئله پیچیده نیست اگر بهای كالایی به عنوان مثال 100 تومان بوده است و اكنون در فاز گرانی ها- باز هم به عنوان مثال- به 150 تومان رسیده است، چون دیگر افزایش قیمت به بالاتر از آن 150 تومان «در این مثال» گنجایش ندارد، 2 حالت متأسفانه متصور است؛ حالت اول اینكه همان كالایی كه در فرض مثال بطور غیرمعمول و بدون توجیه به 150 تومان رسیده است اینك با یك درجه كاهش كیفیت به دست مشتری می رسد.
  به عبارت دیگر؛ مشكل مضاعف می شود هم 50 تومان به عنوان افزایش قیمت به ناحق مشتری باید بپردازد و هم اینكه در ادامه همان جنس را قبلاً باكیفیتی بهتر 100 تومان می خریده است و اكنون باكیفیت نازل تر 150 تومان خریداری می كند و تأسف بار آنكه این سیكل معیوب تداوم پیدا می كند.
  حالت دوم این است كه اگر كالای مورد مثال از 100 تومان فرضی به 150 تومان افزایش پیدا كرد و دیگر امكان گران تر شدن آن به دلیل امتناع مشتری امكان نداشت، این بار اگر كیفیت كالا یك درجه نزول پیدا نكند یا امكان كاهش كیفیت نباشد یك ترفند دیگری انجام می شود و آن كاستن از مقدار و حجم كالا برخلاف پیمانه و كیل استاندارد و معروف و پذیرفته شده آن است.
  به عبارت ساده تر؛ اگر در اجناس مصرفی قیمت یك كیلوی آن فلان قیمت بوده است اكنون پس از اینكه در چند مرحله، افزایش قیمت داشته و به سقف رسیده است، اینك در بسته 900 گرمی[!] آن هم بدون كاهش قیمت عرضه می شود.
  جالب اینجاست كه در برخی اجناس مثل چیپس و پفك كه در بسته بندی های جذاب برای بچه ها به بازار فروش می آید متأسفانه در اثر همان آفت های گرانی، بخشی از درون بسته را با باد پر كرده اند و وقتی در بسته باز می شود كمتر از مقدار واقعی پفك یا چیپس در قسمت انتهایی بسته مشاهده می شود.
  این مثال هر چند در سبد مصرفی خانوارها جزو اقلام ضروری نیست ولی آیا گویای خیلی از واقعیت ها و كوتاهی های نهادهای مسئول نیست؟
  از سوی دیگر؛ بنابر گزارش های رسمی و غیررسمی كماكان موج افزایش قیمت ها در اقلام ضروری مثل لبنیات، گوشت و مرغ، برنج، قند و شكر، چای، روغن نباتی، میوه و سبزی نیز ادامه دارد و تنها یك اتفاق افتاده و از جهاتی می توان آن را به فال نیك گرفت؛ «اذعان مسئولان و نهادهای مربوطه به گرانی و عبور از مرحله انكار».
  وضعیت بلبشو و نابسامان مسئله گرانی و افزایش قیمت ها تا جایی است كه رئیس سازمان تعزیرات حكومتی كشور دو روز پیش با اشاره به التهاب افزایش قیمت لبنیات تصریح می كرد: «گزارش هایی به دست ما رسیده كه قیمت ها هفتگی و حتی روزانه افزایش پیدا می كند.»
  بنابراین ناگفته پیداست كه دیگر برخی از مسئولان نمی توانند علت افزایش قیمت ها را به تیتر فلان روزنامه یا گزارش فلان خبرگزاری منتسب نمایند یا ادعا كنند به عنوان مثال انتشار فلان پیامك موج گرانی ها را رقم زده است. البته شاید در موارد معدود و بصورت مقطعی اینگونه اتفاقات نیز دخیل در افزایش قیمت ها باشند ولی وقتی هفتگی و روزانه قیمت ها دچار نوسان می شوند این نوع استدلال ها، چوبین و شكننده است.
  به هرحال، اخیرا مقامات اجرایی و اقتصادی پذیرفته اند كه مسئله گرانی وضعیت قرمز پیدا كرده است. معاون اول رئیس جمهور در جلسه كارگروه كنترل بازار با پذیرش گرانی ها تاكید می كند كه دولت جلوی گرانی و گرانفروشی در بازار را خواهد گرفت. حتی رئیس جمهور محترم در نشست اخیر با استانداران شخصا به ماجرای گرانی ها ورود كرده و خواستار مقابله با افزایش بی رویه قیمت ها در بازار شد. اینكه دولت بالاخره گرانی های بی رویه را پذیرفته و خواستار مقابله با معضل گرانی شده یك گام به جلو است ولی سؤال مهم این است كه آیا گره گرانی ها باز می شود؟
  آنچه بیش از هر چیزی اولویت دارد این است كه مجموعه زمینه ها و عوامل این گرانی های بی سابقه از سوی نهادهای مربوطه شناسایی شود.
  مشكل اینجاست كه تنها به بخشی از زمینه ها و عوامل اشاره شود و مابقی آن مورد غفلت مسئولان قرار بگیرد.
  بنابراین اگر نوسانات بازار ارز، افزایش قیمت در بازارهای جهانی و تامین برخی كالاها و مواد اولیه از بازارهای خارجی از علل و زمینه های گرانی است باید به سوء مدیریت ها و بی تدبیری ها و رها كردن قیمت ها در بازار نیز اشاره كرد.
  همچنین در مقابله با مسئله گرانی نباید بخاطر پنهان كردن سوء مدیریت تنها به برخورد با گرانفروشی بسنده شود. بی شك میان «گرانی» با «گرانفروشی» تفاوت وجود دارد و باید برای هر یك تدابیر جداگانه و ویژه اندیشید.
  اكنون به نظر می رسد بهترین راهكار برای مقابله با مسئله گرانی و افزایش قیمت های خارج از ضابطه، مجموعه ای از اقدامات ویژه مناسب و مطابق با علل و زمینه های پدیده گرانی و بخصوص گرانی های لجام گسیخته اخیر است.
  بنابراین چند نكته گفتنی است؛
  یكم: دولت وظیفه دارد فراتر از گفتار و نصیحت و هشدار در عرصه عمل كنترل و نظارت بر بازار را اجرایی نماید.
  دوم: تغییرات قیمت اجناس و كالاها باید تنها با مجوز سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان باشد و این در كف بازار نیز عملیاتی شود.
  سوم: سازمان تعزیرات حكومتی با محتكران و گرانفروشان برخورد قاطعانه كند و اینجاست كه ابزار تعزیراتی جواب می دهد و خواسته بحق مردم نیز همین است.
  چهارم: رسانه ها و مطبوعات در قالب رسالت رسانه ای و مطبوعاتی شان از فضاسازی ها و جو روانی و دامن زدن به شایعات جلوگیری كنند.
  پنجم: در فضای حساس كنونی جای هیچ خطا و آزمونی نیست و هر تصمیم مهم و سرنوشت ساز باید بر مبنای كار كارشناسی و خرد جمعی مجموعه نهادها باشد.
  خاطرنشان می شود اخیرا بانك مركزی نسبت به خطر بی اثر شدن یارانه های نقدی با افزایش تورم ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها و كاهش سطح رفاه مردم و افزایش شكاف طبقاتی هشدار داد و در همین راستا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بدون تامین منابع آن را غیرقانونی دانسته اند.
  و بالاخره باید گفت؛ گره گرانی هنگامی باز می شود كه مجموعه قوا و نهادها در تعاملی غیرتشریفاتی به میدان بیایند و قدر خدمت به مردم را دانسته و خواسته بحق آنها را در باز كردن این گره بر صدر بنشانند.
  حسام الدین برومند
  آخرین ویرایش: - -

  | نظرات () | نویسنده : سید محمد حمدی

.:. صفحات وبلاگ .:..:. لینك باكس .:.


*** وبمستر عزیز به منظور افزایش بازدید وبلاگتان، لینك وبلاگتان را به لینك باكس ارسال كنید ***آخرین مطالب

تبادل لینك

ابتدا وبلاگ ما را با نام صدای پای آب لینك كنید سپس از طریق اینجا لینك خود را برای ما ارسال كنید.