تبلیغات
صدای پای آب - حسن عباسی از علوم اقتدار آفرین قرآنی می گوید
    
    سخن امروز  : 
به تارنمای صدای پای آب خوش آمدید.

.:. معرفی وبلاگ .:.


فقط و تنها فقط به خاطر آن تو را می ستایم که بر سر آرمانت باقی ماندی و لحظه ای از راه رفته باز نگشتی ، تو را می ستایم که بر سر عهد و پیمانت با ولی خویش راست قامتانه ایستادی و لبیک گفتی به هل من ناصر پیر جماران و لحظه ای قد خمود نکردی و سرمشق شدی برای کوفیان و همه کوفی صفتان از حال تا همیشه تا یاد بگیرند که چگونه باید مشق عشق کرد در دفتر ولایت ...اللهم الرزقنا حلاوه شهاده فی سبیل المهدی عج.:. نویسندگان وبلاگ .:.

  :: سید محمد حمدی (274)


.:. تصویر تصادفی .:.


.:. نظرسنجی .:.

میشه نظرتون رو راجع به این وبلاگ بدونم ؟.:. معرفی وبلاگ به دوستان .:.

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما :
ایمیل دوست شما :


.:. خوراك وبلاگ .:.


مشترك خوراك وبلاگ شوید، تا هیچ مطلبی را از دست ندهید


.:. آمار وبلاگ .:.

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :


.:. امكانات وبلاگ .:.


مبارزه


بسم رب الشهدا و صدیقین
پایگاه فرهنگی مردان ناب " alt="این صفحه را به اشتراک بگذارید" />
.:. زبان های دیگر .:.

 1. حسن عباسی از علوم اقتدار آفرین قرآنی می گوید
  مربوط به موضوع : قرآن ,
  دوشنبه 16 مرداد 1391

  حسن عباسی از علوم اقتدار آفرین قرآنی می گوید


  حسن عباسی، رئیس مركز بررسی‌های دكترینال در نشستی که شب گذشته در بخش تحول علوم انسانی بیستمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد، به مبحث «علوم اقتدارآفرین قرآنی» پرداخت كه متن كامل این نشست به شرح زیر است:

   

  خدا را شاکرم که توفیقی دوباره اعطا کرد تا با موضوع علوم اقتدار آفرین قرآنی در خدمت شما باشم.
  بنده در جلسه قبل عرض کردم که  این خواسته رهبر انقلاب است كه كشور به سمت علوم اقتدار آفرین برود تا بتواند از گذرگاه تاریخی موجود عبور كند. امروز اگر مستكبران توانسته‌اند به صورت ظاهری عالم را به زیر سلطه خود بكشانند به علت دارا بودن علوم قدرت آفرین است؛ اما نكته‌ای كه ما در رابطه با علوم اقتدار آفرین باید به آن توجه كنیم این است كه در تدوین این علوم ما هنوز در ابتدای راه قرار داریم.

   

  راهی كه اربابان علم غرب رفته اند یك راه انحرافی در تدوین علوم بوده است


  در نقشه علمی كه دو سال پیش توسط غربی‌ها معرفی شد، 400 نفر به عنوان اربابان علم معرفی گردیدند، اما ما معتقدیم كه این 400 نفر راهی را كه رفته‌اند یك راه مطلق نیست و این افراد راه سخیف را برای رسیدن به علوم انتخاب كرده‌اند. از نظر ما اولین معلم‌های بشر پیامبران بوده‌اند و پس از آنها 12 امام و بعد از امامان نیز انسان‌های صالح و مومن معلمین بشر خواهند بود، لذا می‌توان گفت كه راهی را كه اربابان علم رفته‌اند به دلیل منطبق نبودن به اصول پیامبران یك راه انحرافی در تدوین علوم بوده است بنابراین اگر نیت ما در تدوین علوم این باشد كه توسط این علوم جامعه‌ای را رقم بزنیم كه بستر ساز جامعه مهدوی باشد باید به سوی قرآن رفته و علمی را تدوین كنیم كه برپایه وحی باشد.

   

   وضعیت علمی كنونی ما به مثابه كودكی است قرار است از شیر مادر مدرنیته گرفته شود و به یك غذای سالم معرفتی دست پیدا كند؛ هر چند نباید این نكته را نادیده گرفت كه تغذیه اولیه این كودك به دلیل ناسالم بودن مبانی اولیه برای او ضررهایی داشته و خواهد داشت.

   

  منظور از علم اقتدارآفرین چیست؟ 

   

   قدرت، به معنی توان تحمیل اراده به دیگری است؛ در اسلام قدرت فرهنگی مدنظر است قدرت فرهنگی از طریق تسخیر قلب و ذهن اعمال می‌شود و پس از آن ولایت به افراد حاصل می‌گردد. در تئوری‌های قدرت فرهنگی قلب با حب و بغض و ذهن از طریق شك و یقین ایجاد می‌گردد. امروزه آمریكا با استفاده از هنر هالیوود و موسیقی خود توانسته یك نوع ایجاد حب نسبت به خود و یك بغضی نسبت به مسلمانان ایجاد نماید؛ قدرت‌های بزرگ در شكل‌گیری شك و یقین نیز به دنبال ایجاد این تفكر هستند كه علوم تدوین شده توسط آنها علم مطلق است و باید به علوم غیر از علوم غربی شك كرد.

   

   در زمینه علوم اقتدارآفرین باید توجه داشته باشیم كه منظور از اقتدار این است كه شما قدرتی را دارید ولی نمی‌خواهید كه این قدرت را به دیگران تحمیل كنید لذا با این تعریف علوم غربی اقتدارآفرین نیست بلكه علم قدرت است.

   

  چطور باید فاصله 1800 رشته ای خود از جهان را جبران كنیم؟
   

  در حال حاضر و در نقشه‌های علمی موجود در جهان 2400 رشته علمی وجود دارد كه فقط 600 رشته در كشور ما تدریس می شود؛ بنابراین ما از لحاظ علم مادی از قافله علم عقب هستیم؛ اما در اینجا یك میانبر وجود دارد و آن تدوین نقشه ایمان است، لذا در كنار تدوین نقشه علمی كشور باید یك نقشه ایمان ترسیم گردد.

   

  ما معتقدیم كه ایمان و علم دو بال پیشبرنده جوامع انسانی خواهند بود و علت اینكه علوم غربی به انحراف كشیده شده است و نتوانسته انسان را به تعالی برساند، عدم توجه تدوین‌كنندگان این علوم به موضوع ایمان است.

   

   متأسفانه امروزه متعلق ایمان به ما نشان داده نشده است در حالی كه ایمان در قرآن 7 متعلق دارد كه عبارت است از ایمان به غیب، خدا، ملائكه، انبیاء، كتاب‌خدا، آخرت و آیات الهی.

   

  امروزه دشمنان به دنبال از بین بردن ایمان به ملائك هستند و این هدف آنها در فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی‌شان دیده می‌شود، علت اینكه آنها به سراغ ملائكه رفته‌اند این است كه اگر بتوانند ایمان به ملائك را از بین ببرند مابقی شش متعلق ایمان نیز نابود خواهد شد؛ یعنی وقتی فردی ایمان خود به ملائکه را از دست بدهد به کتابی که از سوی خدا آمده ایمان پیدا نمی کند و به تبع آن پیامبر و خود خداوند نیز نفی می شود. ایمان به آخرت ، غیب و آیات الهی نیز که در کتاب الهی آمده است نیز با از بین رفتن ایمان به ملائکه از بین خواهد رفت.

   

   لذا ما برای تدوین علوم اقتدارآفرینی كه بتوانیم این متعلق‌های ایمان را در آن‌ها تعریف كنیم باید به سراغ قرآن برویم و در كنار علم یك نقشه ایمان را ترسیم كنیم.

   

  الزامات موجود در علوم اقتدارآفرین

   

   اما سئوالی كه اینجا مطرح می‌شود این است كه ما چگونه می‌توانیم یك نقشه ایمان ایجاد كنیم؟


   در ابتدا باید به این نكته توجه داشت كه علوم انسانی اقتدارآفرین را نمی‌توان از غرب اقتباس كرد؛ علوم اقتدارآفرین را ما باید تولید كنیم و به جهان ارائه نماییم، زیرا معتقدیم كه با استفاده از فهم دقیق قرآن می‌توان به شناختی عمیق از انسان دست پیدا كرد و از آن طریق به رفع مشكلات بشری بپردازیم. امروز در علوم اقتدار آفرین فنی ، مانند عرصه هسته‌ای ما شهید می‌دهیم و هزینه پرداخت می‌كنیم در حالی كه دنباله رو راهی هستیم كه غرب در 60 سال پیش رفته است، لذا در علوم انسانی كه ما مدعی یك حرف جدید در سطح جهان هستیم نیاز به صرف هزینه و زمان هستیم.

   

  علوم اقتدارآفرین قرآنی كدام اند؟

   

  به همین دلیل بنده به چند علم اقتدارآفرین قرآنی كه می‌تواند جایگزین علوم موجود شود اشاره می‌كنم.

   

  *علم تغییرات به جای جامعه شناسی

   

  اولین علمی كه می‌توان به آن اشاره كرد «علم تغییرات» است بر طبق آیه«اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم»، علم تغییرات را می‌توان جایگزین جامعه‌شناسی موجود كرد، این جامعه‌شناسی حاضر به اذعان خود غرب هم مرده است زیرا جامعه‌شناسی موجود جامعه را از حیث هست بررسی می‌كند نه از حیث باید یعنی با جامعه مانند قواعد فیزیك برخورد می‌كند.

   

  *رشته علمی سلامت به جای پزشكی

   

  مكمل بعدی علوم كه می‌توان از قرآن استخراج كرد «رشته علمی سلامت» است . پزشكی امروز تنها مسئله‌اش جسم انسان است و به بُعد روح، نفس و فطرت توجهی نشده است ، اما اگر به قرآن مراجعه كنیم این كتاب الهی به قلب سلیم اشاره می‌كند و نظریه سلامت به قلب انسان تعبیر شده است زمانی كه می‌توانیم كه جامعه را به سمت خدا و آخرت معطوف كنیم كه دارای معیارهایی باشیم كه ایجاد كننده قلب سلیم است . پس می‌توان از رشته علمی سلامت را به عنوان یك مكمل رشته پزشكی در نظر گرفت كه مبنایی قرآنی دارد.

   

  *علم فطرت به جای روانشناسی 

   

  رشته بعدی psychology است كه به اشتباه در ایران به روان‌شناسی ترجمه شده است در اینجا باید به این نكته توجه كرد كه اگر اسم این رشته spiritology بود می‌توانستیم از آن به روان شناسی برسیم؛ اما باید گفت كه علمی كه امروزه به عنوان روان‌شناسی مطرح است تا حدودی علم مطالعه ذهن و مطالعه رفتار استلذا در این زمینه باید به جای این علم موهوم psychology علم فطرت را استخراج كنیم؛ به بیان دیگر بدن ما به مثابه یك سخت‌افزاری است كه نیاز به یك نرم‌افزار به نام فطرت دارد و باید ظرفیت این فطرت شناخته شود.
   

  *بیع به جای اقتصاد


  رشته بیع، علم دیگری است كه می‌توان از قرآن استخراج و جایگزین علوم موجود كرد؛ واژه بیع در قرآن در دو زمینه مطرح می‌شود: مال و نفس . اما این واژه امروزه در علم اقتصاد فروكاست شده و به نوعی معامله جزء اطلاق می‌شود. امروزه علم اقتصاد علم تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود تعریف می‌شود، در حالی كه این علم در جوامع غربی به علت توزیع ناعادلانه منابع به افراد، مانند آنچه در جنبش 99% وال استریت می بینیم به شكست انجامیده است.

   

  كسانی كه به نظریات میلتون فریدمن و كینز معتقدند نباید در وزارت اقتصاد جمهوری اسلامی حضور داشته باشند


  بنابراین چگونه می‌توان از این مدل برای یك كشور اسلامی استفاده كرد؟ لذا كسانی كه به نظریات میلتون فریدمن و كینز معتقدند نباید در وزارت اقتصاد جمهوری اسلامی حضور داشته باشند زیرا اگر ما دنباله‌روی مدل‌های اقتصادی غربی باشیم اقتصادمان از هم خواهد پاشید.

   

  امروزه مشكلات فرهنگی ما نشات گرفته از اقتصاد لیبرالیستی و كاپیتالیستی است؛ مبتنی بودن اقتصاد كشور بر مبنای الگوهای غربی باعث شكل‌گیری یك فرهنگ بورژوایی و به تبع آن انحرافات فرهنگ شده است؛ زیرا در فرهنگ بورژوا مفاهیمی چون مصرف‌گرایی، ازدواج نكردن، بچه دار نشدن و… وجود دارد که ریشه مشکلات فرهنگی کشور ماست .

   

  امروزه ساختار سنتی سربازی مهم‌ترین مانع در راه ازدواج پسران و جوانان است ، كه اگر این مانع حذف شود ما می‌توانیم به شكل‌گیری نهاد خانواده در طی 15 سال آینده امید داشته باشیم؛ اگر بنده از حذف سربازی سخن می‌گویم به این علت است كه جنگ امروز دیگر جنگ یك نیروی انسانی با 3 ماه آموزش نیست، جنگ امروز جنگ تكنولوژی است لذا بنده معتقدم با حذف سربازی مشكلات فرهنگی كم شده و اقتصاد نیز رونق می‌یابد.
   

  *علم«سَوَّیتُ» در برابر نظریات رایج بیولوژیكی


  علم بعدی كه باید جایگزین نظریات موجود شود علم«سَوَّیتُ» است كه قرآن به آن اشاره نموده است . بر طبق این علم تمام آن چیزی كه داروین در نظریه خود مطرح می‌كند آمده است با این تفاوت كه نظریه داورین یك ابتدا و انتهای مشخصی برای آفرینش و تكامل انسان ندارد در حالی كه علم قرآنی «سَوَّیتُ» یك فرآیند مشخص را ترسیم می‌كند، بنابراین این علم در برار نظریات رایج بیولوژیكی مطرح می‌گردد.

   

   *علم «عاقبت»

   

  علم «عاقبت» علم قرآنی دیگری است كه باید به عنوان یك علم اقتدارآفرین تدوین شود؛ امروزه در غرب علمی به نام آینده شناسی مطرح می‌شود كه یك علم مستقبل است یعنی حوادثی را که در آینده رقم خواهد خورد را پیش بینی می کند، در حالی كه از دید قرآن جوامع انسانی باید بر طبق نشانه‌های موجود عاقبت خود را شناسایی كنند و نگذارند كه جامعه به سمت آن برود.

   

  حركتی كه در تحول علوم رقم خورده بازگشت به قرآن است

   

  بنده در پایان تاكید می‌كنم كه حركتی كه در تحول علوم رقم خورده بازگشت به قرآن است، یعنی ما به قرآن جاری و ساری نیاز داریم و باید قرآن را از مهجوریت نجات دهیم و جامعه را به قرآن مجسم تبدیل كنیم.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 16 مرداد 1391 05:31 ب.ظ

  | نظرات () | نویسنده : سید محمد حمدی

.:. صفحات وبلاگ .:..:. لینك باكس .:.


*** وبمستر عزیز به منظور افزایش بازدید وبلاگتان، لینك وبلاگتان را به لینك باكس ارسال كنید ***آخرین مطالب

تبادل لینك

ابتدا وبلاگ ما را با نام صدای پای آب لینك كنید سپس از طریق اینجا لینك خود را برای ما ارسال كنید.